Katalogi branżowe
• Producenci sprzętu
• Producenci miodu
• Producenci węzy
• Gospodarstwa
  pasieczne
• Apiterapia
• Preparaty dla pszczół
• Sklepy pszczelarskie
• Hodowle pszczół
• Rośliny pszczelarskie
• Apiturystyka

Rejestracja GRATIS
ule drewniane producent
Giełda ofert B2B
Dodaj:
• ofertę bezpłatną
• ofertę płatną

Przeglądaj oferty:
• oferty z Polski
• z krajów byłego ZSRR
• z pozostałych krajów

Organizacje
i Instytucje
• Związki pszczelarzy
• Koła pszczelarzy
• Placówki naukowe
• Muzea
• Wydawnictwa

Księga gości

zobacz księgę gości
dopisz się

Inne strony w sieci

Miody pitne - receptury na miody owocowe

Domowy wyrób miodów pitnych

Miody pitne - co to jest i jakie są rodzaje
Co powinniśmy wiedzieć o miodzie
Wyrób miodów pitnych
  receptury na miody pitne naturalne
  receptury na miody pitne korzenno- ziołowe

Miody pitne owocowe.

 

 

MIODY PITNE OWOCOWE

Miody owocowe są to napoje, które sporządzone we właściwy sposób dają wyroby wysokiej jakości, o przyjemnym miodowo-owocowym zapachu i smaku. Jak sama nazwa wskazuje, stanowią one kombinacje miodu pitnego z owocami. Wyrabiać je można w zasadzie w trojaki sposób, a więc:

1) przez dodanie do uwarzonej brzeczki miodu naturalnego soku owocowego i fermentację otrzymanej brzeczki miodowo-owocowej;

2) przez dodanie do młodego miodu pitnego soku owocowego i ewentualnie spirytusu;

3) przez dodanie do mniej lub więcej już wystałego miodu wina owocowego.


Każdy z tych sposobów ma swoje zalety i wady i stosowany jest zależnie od okoliczności.

Stosując sposób pierwszy, według którego sok owocowy fermentuje wraz z miodem, otrzymuje się bardzo zharmonizowany napój, w którym nie wyczuwa się świeżości owocu ani w zapachu, ani w smaku. Jest to więc miód o lekkim tylko zapachu i smaku owocowym. Wyrób miodu pitnego według tego sposobu stosuje się wówczas, kiedy miód pitny warzy się latem i jest pod ręką świeży moszcz owocowy, który dodaje się do brzeczki miodowej bezpośrednio po wytłoczeniu.

Drugi sposób stosuje się wówczas, gdy chce się otrzymać miody pitne o wyraźnym i świeżym zapachu i smaku owocowym. Przy dobrze utrafionej proporcji między miodem a sokiem owocowym, np. wiśniowym, otrzymuje się po pewnym okresie leżakowania wyborny miód owocowy. Sposób ten można stosować przez cały rok dodając do młodego miodu pitnego albo soku owocowego nie słodzonego (a więc np. pasteryzowanego), jeżeli chodzi o uzyskanie miodu pitnego owocowego wytrawnego względnie mało słodkiego, albo dodając soku owocowego słodzonego, jeżeli chce się uzyskać miód owocowy słodki lub deserowy.

Wreszcie trzeci sposób pozwala na wyrób napojów mniej lub bardziej zbliżonych do win miodowych, w zależności od ilości wina dodanego do miodu. Dodając do miodu pitnego 20-30% wina owocowego otrzymuje się miody owocowe. Odwrotnie zaś, dodając do wina owocowego 20-30% miodu pitnego otrzymuje się tzw. wina miodowe. Sposób ten można stosować w ciągu całego roku otrzymując miody zbliżone smakowo do ciężkich win południowych.

ZASADY POSTĘPOWANIA PRZY WYROBIE MIODÓW OWOCOWYCH

1. Moszcz owocowy dodawany do brzeczki miodowej powinien być świeżo wytłoczony i natychmiast wlany do brzeczki. Moszcz przetrzymywany przez jakiś czas może zacząć fermentować na dzikich drożdżach i później utrudnić właściwą fermentację brzeczki lub też może się.zepsuć (np. zaoctować). Dlatego też należy zawsze najpierw przygotować brzeczkę miodową, a dopiero potem moszcz owocowy. Moszcz ten można dodać do brzeczki albo natychmiast po jej uwarzeniu, albo później, gdy brzeczka już fermentuje.

2. Miody owocowe wytrawne sporządza się z brzeczki czwórniaka; w tym przypadku ponieważ brzeczka zawiera tylko tyle cukru, ile potrzeba do uzyskania odpowiedniej mocy miodu pitnego, należy oprócz moszczu owocowego dodać również cukru i to tyle, ile wymaga tego dodany moszcz owocowy.
Miody owocowe półsłodkie lub słodkie sporządza się najlepiej z brzeczki trójniaka (ewentualnie dwójniaka), przy czym dodając niewielką ilość moszczu owocowego można ograniczyć się tylko do dodania moszczu bez cukru; przy dodaniu większej ilości moszczu należy jednak brzeczkę trójniaka nieco dosłodzić.
Można też postępować inaczej, a mianowicie jeżeli brzeczki nie chce się dosładzać, wówczas należy zmniejszyć ilość pobieranej do brzeczki wody o tyle litrów, ile litrów moszczu ma być dodane. A więc na 10 l brzeczki trójniaka należy wziąć, np. zamiast 6,7 l wody tylko 4,7 l i dodać 2 l moszczu owocowego. W tym przypadku dodatek cukru do brzeczki jest oczywiście zbyteczny, gdyż procentowa zawartość miodu (a więc i cukru) w brzeczce nie uległa zmianie.

3. Miody owocowe sporządza się dodając do brzeczki rozmaite moszcze owocowe, przy czym najlepsze i najpospolitsze są miody z dodatkiem moszczu z następujących owoców: wiśni (miód wiśniak), malin (miód maliniak), agrestu (miód agrestniak), dereniu (miód dereniak); rzadziej wyrabiane są jabłczak (z dodatkiem moszczu jabłkowego), porzeczniak (z dodatkiem moszczu z porzeczek białych i czarnych) i inne.

4. Ilość moszczu owocowego dodawana do brzeczki wynosi przeciętnie 15 do 25% ogólnej ilości sporządzanej brzeczki, tj. 1,5 do 2,5 l, jeżeli wynosi ona łącznie 10 l, lub 2 do 3 l, jeżeli inos.zcz dodaje się do 10 l sporządzonej brzeczki miodowej; w tym przypadku łączna objętość brzeczki miodowo-owocowej wynosi 12 do 13 1. ,

Przy dodawaniu do brzeczki moszczu z kwaśnych owoców, jak z porzeczek lub agrestu, nie należy dodawać kwasu cytrynowego, gdyż brzeczka taka zawiera już dostateczną ilość kwasu pochodzącego z dodanego do brzeczki moszczu owocowego.

Poniżej podane jest przykładowo kilka przepisów na miody owocowe sporządzone sposobem pierwszym; przy sposobie drugim i trzecim dodatek soku owocowego względnie wina owocowego reguluje się według własnego smaku, przy czym najpierw należy sporządzić małą próbkę kupażowanego napoju, a po wypróbowaniu jego smaku dopiero ustalić właściwą proporcję miodu i soku lub wina.

Miód owocowy wytrawny, tzw. Agrestniak

Przygotowuje się go z brzeczki czwórniaka, jako miód wytrawny, dodając do brzeczki 15-20% moszczu agrestowego. Skład brzeczki miodowo-agrestowej na 10 l miodu owocowego

1. Miód pszczeli (patoka) 2,5 l

2. Woda 6,0

3. Moszcz agrestowy 1,5

4. Kwas cytrynowy 5-10 g

5. Pożywka dla drożdży - 4 g fosforanu amonowego

Razem 10,0 l

 

Miód owocowy półsłodki, tzw. Maliniak

Przygotowuje się go z brzeczki trójniaka, jako miód półsłodki, dodając do brzeczki 15-20% moszczu malinowego.Skład brzeczki miodowo-malinowej na 10 l miodu owocowego

1. Miód pszczeli (patoka) 3,3 l

2. Woda 4,7 l

3. Moszcz malinowy 2,0 l

4. Kwas cytrynowy 15-20 g

5. Pożywka dla drożdży - 3,5 g fosforanu amonowego

Razem 10,0 l

 

Miód owocowy słodki, tzw. Wiśniak

Skład brzeczki miodowo-wiśniowej na 10 l miodu wiśniowego

1. Miód pszczeli (patoka) 3,3 l

2. Woda 4,2

3. Moszcz wiśniowy 2,5

4. Kwas cytrynowy 15 - 20 g

5. Pożywka dla drożdży - 3,5 g fosforanu amonowego

Razem 10,0 l

Otrzymany młody miód wiśniowy będzie mało słodki, należy więc do niego dodać syropu cukrowego z 1l-1 1/2 kg cukru w zależności od tego, jak słodki miód pitny chce się otrzymać. Jeżeli dosłodzony miód ma być przechowywany przez czas dłuższy, należy również zwiększyć jego moc dodając do niego l/4 litra spirytusu.

Miód owocowy - Wiśniak półsłodki

Chcąc otrzymać miód owocowy tańszym kosztem można cześć miodu zastąpi cukrem.

Skład brzeczki miodowo-wiśniowej na 10 l miodu wiśniowego

1. Miód pszczeli (patoka) 2,0 l

2. Syrop cukrowy z 1,3 kg 1,3 l

3. Woda 4,7 l

4. Moszcz wiśniowy 2,0 l

5. Kwas cytrynowy 20-25 g

6. Pożywka dla drożdży 4 g fosforanu amonowego

Razem 10,0 l

 

ule drewniane producent

Galeria foto

galeria główna

Najnowsze galerie:
kwitnienie akacji
mniszek
wiosenne pożytki
krokusy
3-4 maja w Oleśnicy
pszczoły i przebiśniegi
rośliny miododajne
słoneczniki
pszczoły i onentki
zdjęcia Jerzego Jóźwika
nawłoć
pozostale ...

Giełda internetowa

Produkty pszczele
Matki pszczele, odkłady, rodziny, rójki
Sprzęt pasieczny, usługi
Pozostałe ogłoszenia
Dodaj własne
ogłoszenie

Dla każdego

o miodzie

apiterapia
kuchnia miodowa
miody pitne
słowniczek

Vademecum pszczelarza

Początkujący pszczelarz

Pytania i odpowiedzi
rośliny miododajne
z historii pszczelarstwa
literatura
przepisy prawne
pszczelarstwo w sieci
badania naukowe
marketing i pszczoły

Subskrypcja

Jeżeli chcesz otrzymywac informację o nowościach wpisz swój mail i naciśnij OK

Do góry | O nas |   Reklama u nas | Kontakt z nami | Napisz do nas | Prywatność| Strona główna
2001-2003 (c) intermania.pl